У суботу, 28 листопада у Львові відбудеться перепоховання на Личаківському кладовищі близько 600 останків людських тіл, знайдених на станції Підзамче. Про це повідомив під час прес-конференції міський голова Львова Андрій Садовий.
«Це наш обов’язок, який ми повинні виконати перед громадою міста», – зазначив міський голова Андрій Садовий.
На станції Підзамче було знайдено останки близько 600 людей, котрі в 1946-1947 рр. втікали від голодомору зі східних областей України та Бессарабії в Галичину. Війська НКВД у Львівській області зупинили їх на станції «Підзамче», частину людей розстріляли, частина померла від голоду.
Пошуком та ексгумацією останків на території колії станції «Підзамче» займалась історико-просвітницька правозахисна організація «Меморіал імені В. Стуса». Загалом було ексгумовано близько 600 останків, в тому числі 114 дитячих та підліткових, 35 прострілених черепів, 11 жіночих, решта чоловічі – 3 (три) останки новонароджених, а далі – від 3-4 літнього віку до 14 років.
Знайдені супроводжуючі матеріали, дитяче взуття, постоли буковинського стилю, натільні хрестики, медальйони, кулі і радянські гроші 1925, 1945 і 1946 років.
За наслідками судово-медичної експертизи час смерті можна датувати 50-60-літньою давністю.
«В суботу, 28 листопада в церкві Пресвятої Трійці, що на вулиці Тершаківців, 11, відбудеться поминальна панахида, а потім домовини з останками перенесуть на Личаківське кладовище для їх захоронення», – зазначив під час прес-конференції Андрій Садовий.
Довідка
У 1946 р. у Східних областях України було надмірне вилучення зерна й продаж його за зниженими цінами у Західну Європу. Польщі було безкоштовно передано 200 тисяч тон зерна, Франції – 502 тис. тон, в цілому Західній та Східній Європі передано 1,9 млн., що становило до 20% усього зернового урожаю СРСР.
За документальним свідченням М. Хрущова, для України достатньо було отримати чи залишити в Україні 150 тис. тон зерна і голод був би подоланий. Рішенням ЦК КПРС було зміщено з посади першого секретаря ЦК КПУ М. Хрущова та призначено Лазаря Кагановича. В окремих областях Східної України вже розпочався голод.
В Західній Україні за період 46-47 рр. побувало приблизно до 300 тис. голодних втікачів.
За інформацією працівників «Меморіалу», 1946 р. служба КГБ інформує Л. Кагановича: «Мешочники с Восточных обл. Украины и Бесарабии оккупировал вокзалы, жгут скамейки, заборы, больные, тифозные, завшивленые». З Києва прийшла інструкція: «Здоровых – товарными поездами отправить в г. Харьков, больных – утилизировать на месте. Железной дороги Восточных областей прекратить выдавать билеты, за исключением командировочных в Западную Украину».
За свідчення старожилів, вози комунальних служб кожен ранок звозили сотні померлих, замерзлих у ями в районі Високого замку.
Джерело – сайт Львівської міської ради
Немає коментарів:
Дописати коментар